Czym jest Pilates

Pilates to system ćwiczeń, który stworzył Joseph Pilates w celu wzmocnienia mięśni, zwiększenia ich elastyczności i poprawy ogólnej kondycji, to świadomy trening ciała i umysłu , który może być wykonywane na macie a także na specjalistycznym sprzęcie Pilates: Reformer, Cadillac, Wunda Chair, Spine Corrector, Lader Barrel. Innowacyjny system ćwiczeń Josepha Pilatesa stworzony przez niego wiele  lat temu, stał się niezwykle popularny dopiero w XXI wieku, dzięki wzbogaceniu go o współczesną wiedzę i badania medyczne. Technika wykonania ćwiczeń ich różnorodność oraz możliwość modyfikacji zapewnia  zaangażowanie mięśni całego ciała i dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości zarówno  sportowców jak i klientów po urazach.

image2

Główne cele metody Pilates

Pilates skupia się na edukacji świadomości ciała. Każde ćwiczenie jest wykonywane ze skupieniem na oddechu i odpowiednim wzorcu ruchowym. Wykonane ze zrozumieniem i w odpowiedniej modyfikacji są bezpieczne dla każdego. Wyróżnia je spośród innych ćwiczeń zintegrowanie oddechu z płynnym ruchem oraz połączenie siły mięśniowej z koordynacją ruchu mając na względzie mobilizacje jednych i stabilizacje innych części ciała podczas ruchów. Jedną z podstawowych zasad Pilatesa jest centrowanie to znaczy skupienie na wzmocnieniu mięśni głębokich tułowia (poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy, wielodzielne), które stabilizują kręgosłup. Jest to jeden z elementów  dzięki któremu metoda Pilates ma zbawienny wpływ w przypadkach dolegliwości bólowych kręgosłupa. Do głównych zasad tej metody należy więc  koncentracja, oddech, środkowanie, kontrola, precyzja, ciągły ruch, zrównoważony rozwój mięśni a także rutyna.

image1

Historia Josepha Pilatesa


Twórcą techniki był Joseph Pilates  (ur. w 1883 r.  w pobliżu Monchengladbach w Niemczech, zm. 1967 r. )

Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał z powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak i pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Ćwiczenia, które wykonywał systematycznie, okazały się tak skuteczne, że w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych. Uprawiał wiele sportów, m.in.: narciarstwo, nurkowanie i gimnastykę.

W roku 1912 wyjechał do Londynu. Tam zarabiał na życie jako bokser, artysta cyrkowy, pracował również w szkole policyjnej jako instruktor samoobrony urzędników Scotland Yardu.

Po wybuchu I wojny światowej został internowany wraz z innymi Niemcami na Wyspę Man. Pracując jako sanitariusz, zetknął się z wieloma pacjentami niepełnosprawnymi ruchowo. Konstruował dla nich specjalny sprzęt oparty na sprężynach mocowanych do łóżek szpitalnych, opracowywał program ćwiczeń i obserwował jak przebiega rehabilitacja.

37296621_2221037591476329_4216638109112074240_n

Po wojnie Joseph wrócił do Niemiec. Jego metoda zyskała przychylność i ogromne zainteresowanie środowiska tancerzy, między innymi Rudolfa von Labana, którego system notacji tańca jest używany do dziś na całym świecie. Znana tancerka Hanya Holm zaadoptowała wiele ćwiczeń do swojego programu i są one do dzisiaj częścią tzw. „techniki Holm”.

W 1926 r. Joseph Pilates przyjechał do USA.  Podczas podróży do Stanów poznał pielęgniarkę Klarę, z którą później się ożenił. W Nowym Jorku Joseph i Klara założyli swój pierwszy zakład gimnastyki w budynku, w którym mieścił się „New York City Ballet”.

Małżonkowie rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 r. Potem Klara, znana jako wspaniała nauczycielka metody Pilatesa, prowadziła jeszcze studio ćwiczeń przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci w r. 1977 Joseph i Klara wykształcili swoich następców, którzy propagowali metodę w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą: Kathy Grant, Lolita San Miguel, Ron Fletcher i Alan Herdmann.

Metoda Pilatesa zdobyła popularność nie tylko w Niemczech czy w USA, obecnie jest już zjawiskiem ogólnoświatowym. Korzystają z niej osteopaci, fizjoterapeuci, lekarze.  Można ją, odpowiednio dobraną, stosować na wszystkich poziomach sprawności ruchowej.

Technika stała się bardzo popularna na całym świecie. Wg oficjalnych danych z 2005r. już wtedy praktykowało ją na całym świcie ok. 14 mln ludzi , a w samcyh Stanach Zjednoczonych było zarejestrowanych blisko 14tys instruktorów.